wtorek, 03 lutego 2015

Pożyczysz na furę, musisz oddać samolot. A furę? Furę też! To tradycja taka. Eks-tradycja.
Nie trzeba było brać kredytu w ogóle. Nikt nie kazał brać. Można było nie brać, tylko - ja wiem? - składać na to mieszkanie. Przez trzydzieści lat. No i potem to mieszkanie kupić, jak już stać i wtedy sobie te dzieci robić i co tam jeszcze... Że się nie da bo żona - sześćdziesięciolatka? Że sześćdziesięciolatki nie mogą? Naprawdę? No... może... To trzeba było młodszą brać, nikt nie kazał takiej starej, wolny rynek. Na plac zabaw pojść, zapoznać i składać na mieszkanie dopiero.


Ba, nikt nie kazał takiego drogiego, w Warszawie. Są inne miasta - Mława, Żory - tańsze dużo, tam można było. Pracy nie ma? Dla roszczeniowych głąbów nigdzie nie ma, a wystarczy chcieć, bloga np. kulinarnego można pisać, albo projektować wnętrza... milion możliwości, swoją drogą ciekawe, czemu w Żorach nikt na żadną nie wpadł, tylko siedzą na zasiłkach. A nieciekawe w sumie - wiadomo, głąby. I lenie.


A zapomniałbym. W złotówkach trzeba było brać... Że nie dawali? Kłamstwo roszczeniowego głąba! Zawsze dawali, prezes Kukućko np., zażądał i dostał. Na 20% rocznie, ale dostał.  Po roku zresztą spłacił. Można? Można.

sobota, 27 grudnia 2014

Utarło się, że "wersje reżyserskie" filmów raczą nas dodatkowymi scenami, które ze względów praktycznych zostały wycięte przez producenta z wersji kinowych. Mi się marzy "wersja widzowska", która zawierałaby tylko sceny dobre, nawet jeśli oznaczałoby to skrócenie dzieła do 45 minut.
Z przyjemnością oglądnąłbym wtedy 3 godzinną wersję Hobbita, bo na tyle mniej więcej oceniam zawartość sensownego materiału w tej 6+ godzinnej chyba trylogii.
Wszystko dobre, co się kończy, skończyła się tez rozciągnieta na 3 lata za bagatela pół miliarda dolarów saga o krasnoludach.
Wybredni będą mieli za złe, że finał był zasadniczo naparzanką wszystkich ze wszystkimi, ale ja nie mam o to żalu. Mi doskwiera, że w zanim w takich filmach dobędą maczet, to najpierw utopią akcję w nieznośnych deklamacjach. Zdeterminowani przekonują w nich nieprzekonanych, że warto dać się poszatkować orkom, jedni motywują drugich, zawstydzają trzecich, a wszystko z emocjonalnym wysileniem przekraczającym niestety moją odporność.
Hobbit i Władca pierścienia powinni byli wybrać się na Gladiatora, który potrzebną atmosferę budował o ileż skuteczniej: "what we do in life, echoes in eternity" itp. ale na to trzeba dua Crowe/Scott, a nie patałachów z trzeciej ligi, w której normalnie gra większość "tolkienowskiej" obsady.
Wciąż, film sytuuje się w średniej strefie stanów przyzwoitych, choć poniżej dobrej pierwszej części. Na końcu - jak zwykle - nadlatują orły. Szkoda, że tak późno.

blog3

09:25, leniuch102 , polecam
Link Komentarze (1) »
niedziela, 21 grudnia 2014

Wbrew pozorom jest to infografika proplatformerska. Drogi S8 i A2  zbudowano [1] za Tuska.

pendolnieci

BTW pendolino to włoski mechanizm pochylający pociąg na zakrętach, nieobecny w polskim "pendolino".

_____________

[1] S8 jeszcze nie zbudowano całej, a A2 zawdzięcza Tuskowi kawałek Uć-Wawa.

czwartek, 18 grudnia 2014

Do naszego garażu wprowadziła się mysza [1]. Samą myszę bylibyśmy skłonni jeszcze tolerować, ale jej odchody już nie. Zasugerowałem łapkę. Sugestia została z oburzeniem odrzucona. Trutki nie sugerowałem. Horror myszy gasnącej w wyniku spożycia trutki osłabia - przekleństwo żywej wyobraźni - mnie samego. Zamówiłem w interku ekołapkę. Charakterystyczne, że producenci ekołapki nie apelują do ludzkich uczuć potencjalnych nabywców produktu. Ich przesłanie sprowadza się do: "po spożyciu trutki mysz miesiącami jedzie, użyj ekołapki". Widać wiedzą, co robią.
Ekołapka wypełniona marchewką i serem dojrzewającym a 100 pln kilo stała trzy dni, nim ugrzęzła w niej mysza, a konkretnie gryzoń model nornica. Stanąłem nad ekołapką rozważając opcje. Wymyśliłem tyle, że na razie mysza zostanie w areszcie z zarzutem naruszenia miru domowego a sam pojechałem do Poznania. Wypuszczę myszę na ten ziąb, kombinowałem - a wiedzieć trzeba, że u nas ciągnie od rzeki niemożebnie, i kiedy reszta świata cieszy się globalnym ociepleniem, to nasza łąka jest zaciągnięta szronem - a zatem wypuszczę myszę w to zimno, to nie dotrwa do rana. Wypuszczę myszę koło sąsiadów - kot, a jak nie kot, to wyłożona przez sąsiadkę trutka...
Mysza sama rozwiązała mi dylemat uwalniając się z łapki, po spożyciu pożywnej zawartości oraz gruntownym zanieczyszczeniu pudełka.
Po przeładowaniu łapki dyżurowaliśmy nad nią na zmianę, z zamiarem dopadnięcia myszy w chwili konsumpcji, albo gdy zgrubnie tak, że nie wyjdzie, skoro inteligentny mechanizm zapadki okazał się głupszy od gryzonia.
Poszczęściło się Leniuchowej, która pod pozorami delikatności skrywa temperament alpejskiego gończego krótkowłosego. Wyniosła myszę daleko w łąkę i wywaliła z pudełka. Ta tylko machnęła jej ogonkiem ruszając wyciagniętym kłusem w drogę powrotną do garażu...
W chwili gdy piszę te słowa zdycha ostatni biały nosorożec. Ktoś tam beztrosko hasał po sawannie rozwalając białe nosorożce, a my tu cackamy sie z myszą. Życie nie jest fair, wobec ludzi i wobec nosorożców też nie.
Niebawem w drugiej części wpisu doradzę jak odreagować mysz i rozwalić nosorożca. Z helikoptera. Granatnikiem.
____________________
[1] el mysz, la mysza see: el Mickey Mysz.

22:17, leniuch102 , z bagien
Link Komentarze (2) »
poniedziałek, 15 grudnia 2014
czwartek, 27 listopada 2014

A kiedy lud na nogi stanie,
Niechaj podniesie pięść żylastą:
Bankierstwo rozpędź - i spraw, Panie,
By pieniądz w pieniądz nie porastał.

01.10.2014 KAPITALIZACJA ODSETEK 0,66 PLN
01.10.2014 PODATEK OD ODSETEK KAPITAŁOWYCH -0,13 PLN

wtorek, 25 listopada 2014

-Ojciec, czemu zagłosowałeś na tego dekla, co zagłosowałeś.
-W wyniku głębokiego namysłu, synu.
-Trzysekundowego, patrzyłem.
-Namysł był dlatego krótki, bo głęboki.
-No to dlaczego?
-Pamiętasz jak opowiadałem CI o ginących na naszych oczach gatunkach? O tym ptaku, który wyginął w Wielkopolsce jak ja chodziłem do szkoły?
-O tym dropiu chyba, pamiętam. I o tym profesorze co próbował uratować ostatnie sztuki, ale na święta włamali mu się i zjedli, bo mięso na kartki było, tak?
-Otóż to.
-No ale co, ten dekiel co na niego głosowałeś to ten profesor był?
-Nie. Ale na nazwisko miał Drop.
__________________
Z pozdrowieniami dla kompletnie nieznanego mi kandydata nazwiskiem Drop.

Tagi: wybory
19:37, leniuch102 , trybuna ludu
Link Dodaj komentarz »
sobota, 22 listopada 2014

Jesteśmy lepsi, niż nam się wydaje. Weźmy takiego mnie. Biegam sobie... od jakichś trzech lat. Nie, żebym lubił, nie. Nie lubię do tego stopnia, że przestałem mierzyć czasy i zamiast tej fitness-faszystki z endomondo słucham muzyki. Sprytny trik, ale nie zawsze pomaga, po prostu czasem mi się nie chce. Z muzyką do biegania to w ogóle jest tak, że mi tej lepszej po prostu żal. Bo nawet najlepszy kawałek się zużywa wraz ze słuchaniem i za entym razem przestaje działać. Dlatego te fajniejsze piosenki wpisuję na listę biegową z pewnym wahaniem, no i zdarza się, że lista okazuje się za krótka. Biegnę, biegnę i nagle słyszę z powrotem pierwszy utwór z listy, który w dodatku zużył się już tak, że nim rzygam. I staję. I od razu dopada mnie wyrzut sumienia - ha - mięczaku, każdy pretekst jest dobry, żeby wywinąć się od zdrowej aktywności fizycznej, ty szmato bez charakteru, rzuca mi dość bezpośrednio wyrzut.
I ja się nawet z nim zgadzam, z tym wyrzutem, ale - wiadomo - jakiego mnie p. Boże stworzyłeś, takiego mnie masz, a jak mi nie dasz jeść, to ci zdechnę. Tym niemniej, idąc dalej i złapawszy trochę oddech zacząłem w marszu rozszerzać listę piosenek i żeby udowodnić sobie i wyrzutowi, że się myli podjąłem trucht wsłuchany w nowy repertuar. I co powiecie, zdyszany wpadam na rozstaje -  w lewo do domu, w prawo z powrotem w las i po paru krokach w kierunku chałupy zawracam. No po prostu tak mnie wciagnęło to słuchanie, że z ciekawości, jak się utwór rozwinie, pociagnąłem jeszcze kilometr, a potem następny.
Ergo - rzekomy pretekst, że nie biegnę, bo nie mam czego słuchać okazał sie nie wykrętem ale szczerą jak złoto przyczyną. Było, jak sobie powiedziałem, a wyrzut sumienia może zbierać na prawnika, bo podam skubanego o oszczerstwo i zniesławienie.
Now, utwór, który przedłużył mi dżoging to znana kiedyś Guajira w wykonaniu C. Santany, na której przykładzie można się przekonać, jak bardzo muzyk ów popadł w rutynę. Guajirę nagrał jakieś 40 lat temu i nagranie to miażdży popowe piosnki, jakie psuje swoimi solówkami obecnie.
Polecam. 

https://www.youtube.com/watch?v=Y4kscMpWiAQ

22:35, leniuch102 , polecam
Link Komentarze (5) »
środa, 29 października 2014

Z niejakim zdumieniem dowiedziałem się, że właściwe instytucje uznały formę "tutaj pisze" za poprawną i dopuszczają jej stosowanie. Wszyscy zapewne napotykaliśmy w życiu furiatów, którzy na niewinne: "A tutaj pisze, że..." wydzierali się: "Jakie pisze, jakie pisze! TUTAJ JEST NAPISANE". Do wczoraj  byłem święcie przekonany, że zwięzłe "tu pisze" zawsze było najzupełniej poprawne i bardziej eleganckie od pokracznego "jest napisane" i że przeciwnego zdania są tylko absolwenci szkół parafialnych dawnej Galicji, z jej niemieckoidalnym kultem strony biernej ("ist geschrieben worden"???).  A jednak...


Miło, że rozsądek w końcu zwyciężył. Jeśli ktoś wszelako cierpi z powodu, że "tu pisze", śpieszę z kojącym wyjaśnieniem. Otóż, obsesyjny poprawiaczu, kiedy czytasz te słowa, właśnie je tu pisze moduł graficzny zapalając co i rusz przygasające piksele. Pisze je do 600 razy na sekundę, więc dość intensywnie. Teraz, poprawiaczu, możesz przejść do porządku dziennego nad "tu pisze" i zająć swą udręczoną mózgownicę jakąś inną obsesją.

Tagi: tu pisze
21:24, leniuch102 , polecam
Link Komentarze (8) »
czwartek, 09 października 2014

"Statystyki nie kłamią, ludzie - owszem"
Ile razy zajrzę do gazety albo zapalę telewizor, dowiaduję się, w jakim zajewyrąbistym kraju  żyję, w jakiej raz-na-tysiącletniej niebywałej prosperity spędzam swoje lata i w ogóle jaką niewymowną swołoczą/nieudacznikiem jestem nie doceniając tego.
Może i jestem swołoczą, ale z całkiem niezłą pamięcią, która każe mi kojarzyć tę - no cóż - propagandę z gierkowskimi znaczkami kolekcjonowanymi w szalonych latach siedemdziesiątych.
http://3.bp.blogspot.com/-jgGm1vfjPY4/U477LgM816I/AAAAAAAACUo/EfSfrh0vs7k/s1600/znaczki.jpg
Wynikało z nich niezbicie, że jeżeli idzie o stal, węgiel i parostatki, to jesteśmy potęgą w skali globu, a i reszta polskich produktów "nie odbiega, a pod wieloma względami przewyższa" te niepolskie.
Czterdzieści lat później z polskich produktów doliczyłem się w domu trzech par kapci góralskich, ale propaganda nie spuściła z tonu. Niestety, od czasu do czasu w jej festiwal wpiermandoli się jakiś Eurostat, czy inne OECD, z jakimiś chorymi statystykami, z których wynika, że tak jak w strefach czasowych Warszawa sytuuje się w okolicach "Zagreb, Skopje, Sarajevo" czyli rejonach malowniczej hodowli kóz.
Pamiętam kapitalne, optymistyczne analizy z czasów wczesnego Tuska, produkowane przez dziennikarzy wyborczej, żeby nie było gołosłownie, to m. in.  red. Konrada Niklewicza. Wieszczył w nich rychłe wyścignięcie Węgier. Niestety, Węgrom po drodze przydarzył się faszystowski reżim Orbana, który najpierw sprzedał soczystego kopa doradcom Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a następnie zaczął rujnować gospodarkę w pisowskim stylu. Wyniki osiągnął tez pisowskie jakby, czyli wzrost 2xtaki jak panatuskowy, w wyniku którego Węgry odjechały Zielonej Wyspie w kierunku zachodzącego słońca.
Coż, łatwo o wzrost jak się nie ma na utrzymaniu esbeckich oligarchów, włoskich bankierów i red. Niklewicza w randze wiceministra.

Po tym przydługim wstępie zapraszam  do całkowicie nierealistycznych, przekłamanych i inspirowanych Macierewiczem infografik OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).
Mój ojczysty Dolny Śląsk, region z górnej strefy polskich stanów wysokich został sklasyfikowany następująco:
Compared across all OECD regions, the region is:
- in the bottom 14% in Jobs.
- in the bottom 42% in Access to services.
- in the bottom 22% in Income.
- in the bottom 11% in Civic Engagement.
- in the bottom 26% in Environment.
- in the bottom 21% in Health.
- in the bottom 36% in Safety.
- in the bottom 18% in Housing.
czyli w dolnej strefie stanów dolnych, bo bottom - jako się rzekło w tytule, to po angielsku dno.
Jest jednak jedna, jedyna dziedzina w której dolnośląskie  "nie odbiega, a pod wieloma względami przewyższa". Tą dziedziną jest edukacja: "Compared across all OECD regions, the region is in the top 6% in Education. ". Co to jest "top" tłumaczyć nie trzeba, ale ciekawe, skąd się wziął. Otóż z tego, że 92,7% polskich pracowników skończyło szkołę średnią.
Kurtyna, oklaski.
Teraz link, ale nie do statystyk dolnośląskich, ale azjatyckich, bowiem Turcja tez wchodzi w skład OECD. Poczytajcie i porównajcie, a potem zapłaczcie, bo to nie Turcja tarza się w nędzy, przestępczości i syfie, ale Wasz, mój, nasz region właśnie.
http://www.oecdregionalwellbeing.org/region.html#TR10Tagi: statystyki
21:33, leniuch102 , telepraca
Link Komentarze (5) »
środa, 08 października 2014

Za trzy miliardy lat, kiedy rozdymające się przedśmiertną puchliną słońce wypali ostatnie źdźbło [1] trawy na ziemi, ludzkość zredukuje się do trzech konfliktów.
Nad Jordanem wciąż będą zmagać się Żydzi z Arabami, nad Wisłą tuskoidzi z kaczystami, a w internecie konsolowcy z pecetowcami.
Dzisiaj o tym ostatnim boju. Tło konfliktu: choć gry komputerowe powstały na - cóż - komputery, to na przełomie stuleci przewagę zaczęły zdobywać konsole, do tego stopnia, że koło 2010 niewiele fajnych gier na kompy wychodziło.
Polska, ze swoją specyfiką kraju ambitnych nędzarzy, trwała po stronie beżowych pudeł, a to z powodu, że gry na te pudła wyraźnie tańsze były, a konkretnie na giełdzie za półgratis.
W pewnym momencie jednak tak skutecznie rozkodowano xboksa, że piratowanie tych gier stalo się rozrywką łatwą prostą i przyjemną i co roku pod koniec kwietnia rodzice ci chrzestni i ci biologiczni stawali przed hamletyckim dylematem: kupić gnojkowi [2] xboksa czy peceta. Na komunię kupić mianowicie.
Dylemat ów roztrząsałem na blogu co roku, raczej z pozycji eksperta od pecetów, niż od dzieci.
Moje własne dziecko rozstrzygnęło go z marszu, zabierajac mi peceta i zostawiając komunijnego xboksa.
Saga zaliczyła kolejny zwrot z pojawiniem się nowej generacji konsol. Nowa generacja miażdży starą generację, wysoko jakością no i takąż ceną. Konsolowcy po raz pierwszy od wielu wileu lat musieli wypluć górę złotówek, zeby móc się ponapawać nowymi grami. Pecetowcy znowu - jak mój syn - wymienili tylko (rękoma ojców) karty graficzne i też nadążyli, tym razem dużo taniej.
I cóż się dzieje... FIFA 15, na nowym ślicznym silniku graficznym ukazała się na nowe konsole ... i pecety. Na starych konsolach FIFA 15 turla się na starych, kwadratowych pikselach. Ale cenę trzyma! Brzydka fifa na stare konsole jest wyraźnie droższa od ładnej fify na peceta!
Ale to nie koniec, bo okazuje się, że nowe gry serii Assassin nawet na nowych konsolach nie są wypuszczane w pełnej rozdzielczości, z obawy o płynność rozgrywki!
Mój syn, na dość leciwym pececie, podrasowanym za marne cztery stówki gra w lepszego assassina niż nowokonsolowcy! Co więcej jego - lepsza - gra jest też 2 x tańsza.
Pecet wstał z grobu i ruszył po światową dominację.
___________________
[1] źdźbło: slowo - the holy grail polskich skrablistów, nie do ułożenia z powodów dla skrablistów oczywistych.
[2] szorstko o synu, por. Kabaret Moralnego Niepokoju 

wtorek, 23 września 2014

Ostatni weekend lata nad basenem Polak może spędzić np w Egipcie. W Polsce też, jeśli np. jest stróżem - pardon - konsjerżem w jakimś akwaparku i każą mu wywieźć z basenu lód, za karę, że zapomniał spuścić wodę przed nadejściem września.
Trochę przed ostatnim weekendem lata jest ostatni weekend wakacji, w który planowaliśmy - i plan ten zrealizowaliśmy - wybrać się z dzieckiem rowerami na piknik lotniczy - sobota - i dożynki gminne - niedziela. W obu wypadkach wycieczki zakończyły się ulewą i totalnym przemoknięciem. Tu wypadało wtrącić: "sorry taki mamy klimat", ale staram się unikać wywiechtanych komunałów, więc się powstrzymam i nie wtrącę.
Wracając do basenu... został rozłozony w te pamiętne, upalne oba dni czerwca. Poprzednim razem dwa upalne dni pod rząd zdarzyły się 2005 i wtedy właśnie kupiłem wzmiankowaną nieckę. Od czerwca do teraz wytworzył się w niej zadziwiający ekosystem o konsystencji świątecznego barszczu. Nie czekając, aż wyewoluuje z niego byt inteligentniejszy od ludzkości przerwałem ryzykowny eksperyment wyrwaniem korka.
Następnie wygłosiłem płomienny apel do rodziny wzywając ją solidarnej pomocy w demontażu basenu. Odwołałem się do więzów krwi, wspólnoty losów, umiłowania ojcowizny okupowanej przez basen, wspomniałem o poczuciu obowiązku i takich tam. Zawsze działa, podziałało i tym razem, konkretnie na dziecko, zwłaszcza jak sięgnąłem po pasek.
Szarpiąc się z orurowaniem basenu małodusznie wypomniałem dziecku, że zasadniczo rozłożyłem to gówno tylko z powodu jego jęków, a przez całe trzy miesiące wlazło do wody dwa razy po trzy minuty.
-Jak możesz... taplałem się przynajmniej kwadrans - odparł urażony i zmył się przy pierwszej okazji. Nieważne, robota była prawie skończona... Wystarczyło doczyścić i popakować rury, zawlec polietylenowe ścierwo na podjazd, zmyć myjką w środku i na zewnątrz i jeszcze raz w środku, wrócić do ogródka wyrównać niedostępny dotychczas kawałek ogródka zamieniony przez krety w makietę Kapadocji, wyrwać chwasty, skosić trawę i chwilę przed zapadnięciem zmroku obetrzeć pot z czoła.
Na kondycję  - nie ma jak basen. 

Tagi: klimat
23:57, leniuch102 , telepraca
Link Komentarze (3) »
niedziela, 24 sierpnia 2014

No więc pierwszy raz od paru lat pojechałem na spływ kajakowy, co kiedyś było obowiązkowym dorocznym punktem programu. Spływ był krótki i szablonowy, trzy dni Krutynią z Sorkwit, za to w niecodziennym towarzystwie. Za sprawą kolegi-jogina do naszej szóstki dołączyła szóstka osób wyraźnie młodszych. Przepaść pokoleniowa oraz mentalna tzn. wiekowi reprezentanci kierunków ścisłych kontra świeżo upieczeni absolwenci politologi i dziennikarstwa nie wróżyła dobrze. W dodatku w naszej wesołej gromadce oprócz nadreprezentacji joginów wyłoniły się frakcje wegetarian, wegan, bezglutenowych-za-to-mięsożernych, oraz kulinarny ciemnogród, czyli ja.

Ponadto w grupie zaznaczyło swoją obecność środowisko LGBT, zwyciężczyni telewizyjnego reality show a także kolega z „zespołem cieśni nadgarstka”. No kidding.

Po namyśle zdecydowałem się na kajak jedynkę.

Nie tylko dlatego, że kajakarze się zmienili, wręcz przeciwnie – wybrałem jedynkę dlatego, że zmieniły się kajaki.

Nie tak dawno temu stanica wodna PTTK była miejscem gdzie za 10 zł na dzień wypożyczało się kajak. Cena była konkurencyjna, technologia już nie, bo drewniana. Kajak „normalny” to znaczy laminatowy zaczynał się od trzech dych za dobę... ale to już przeszłość. Teraz rządzi kajak poliestrowy. W internecie można przeczytać, że jest fajny bo odporny na kamienie, ale dużo waży. Nie wierzcie. Nasze poliestrowe dwójki nie ważyły nic. Moja jedynka ważyła mniej niż nic. Wiosło trzymałem wyłącznie dla fasonu. Kajak był tak lekki, że sterowałem nim falami mózgowymi.

Co do spływu... napiszę tyle, że w górze szlaku Krutyni widzieliśmy raptem może pięć innych kajaków. Stanice PTTK stały się ekologicznymi niszami wydrożonymi w kosmos, piętnaście zeta za osobę w namiocie, prysznic po dychu. I bardzo dobrze.

Kto spływał, ten wie, że nie istnieje, może poza jakimś kanioningiem, aktywność równie bliska przyrody, zwłaszcza w jej oślizgło – pierzastych aspektach. To własne Discovery HD 4K 5D z dźwiękiem dookólnym i efektami specjalnymi.

Polecam.

Zmieniając nieco temat, polecam też – jako odtrutkę na książki podróżnicze naszych celebrytów, a zwłaszcza tria Wojciechowska-Kret-Pawlikowska – szlachetne klasyki gatunku w rodzaju „Podróż do Turek i Egiptu 1784” czy „LISTY Z ROSJI. ROSJA W 1839 ROKU”, dostępne gratis w czeluściach internetu (pbi.pl)

Z tej pierwszej list o kajakach ad 1784:

LIST CZWARTY

12 maja. Z Carogrodu.

 Dziś rano wziąłem kaik i popłynąłem do Carogrodu. Nic sobie nie można lżejszego wystawić nad te statki; są tak lekkie, iż nie można by nigdy przyprawić do nich żagli nie posiadając zręczności kaidzich, którzy znają sposób utrzymania równowagi wiosłami i nachyleniem ciała. Mimo to jednak często trafiają się wypadki; jakoż nawet ci, co w pogodę tym się puszczają sposobem, uchodzą za bardzo śmiałych.

 Dziś wiatr tak był tęgi, że żadnej łodzi nie widać było na kanale z tym wszystkim moi kaidzi oświadczyli, że chcą wynijść pod żagiel. Jam im na to pozwolił; nie mówię tego dla chełpienia się moją śmiałością (gdyż ze strony Pani nie zjednałoby mi to wielkich pochwał), lecz ażeby dać wyobrażenie prędkości, z jakąśmy płynęli. Zaledwieśmy spostrzegli jaki widok, wnet z oczu naszych znikał, i mnóstwo nowych, z ogromną szybkością przemijających zoczeń drogę tę podobną do zachwycenia jakiegoś czyniło, a mnie nową przynosiło rozkosz. Zawinęliśmy na koniec do Carogrodu. Tutaj porzucam pióro, gdyż widok ten wszelkie przechodzi opisanie. Wystawiaj sobie, wyobrażaj, czytaj opisy w książkach — nigdy dostatecznie piękności jego nie pojmiesz.

środa, 13 sierpnia 2014

Mało kto "żyje na łonie przyrody" tak jak my . Jak byłem mały, to myślałem, że "łono" to cycki, ale nie, wzgórek łonowy znajduje się w miejscu jeszcze bardziej intymnym i potencjalnie wilgotnym, wypisz wymaluj odpowiedniku naszej mglisto-bagiennej łąki.
Dziesięć z górą lat mieszkania w chacie zanurzonej w trzymetrowych chwastach nauczyło mnie, że nie ma "powtarzalności pór roku" już raczej niepowtarzalność. Sezon sezonowi niepodobny: w jednym pod dąb przylatuje codzień i dziesięć sójek, następnego roku nie ma ani jednej, choć dąb i żołędzie na oko takie same. Pobliski potok raz potrafi zamarznąć w biegu, a kolejnej zimy mrozu braknie nawet na rachityczny staw sąsiada. I tak dalej i tym podobne. Kumaki, których ostoją rzekomo jest łąka, pojawiają w ilościach biblijnych, poczym na parę lat znikają bez śladu. Ale ani kumakom, ani sójkom, zaskrońcom, kretom, komarom, szpakom, sarnom, dzikom, tajemniczym czaplom, okazjonalnej sowie - nie po drodze z człowiekiem.

Badaj ziom taką akcję. Gapię się w telewizor, zmrok, okno niebacznie uchylone, choć - wydaje mi się - chronione solidną siatką od owadów. Nagle - jeb - jakiś spóźniony szpak wali w siatkę, rozrywa ją, odbija się od szyby i spada w ciemność. Zawału można dostać.
Tętno wraca do normy, patrzę w telewizor dalej. Niby jak przedtem, niby nic, ale za oknem coś narasta. Warkot narasta.. bombowiec? Nie, bombowiec nie potrafi nagle ucichnąć.... sto dwadzieścia jeden, sto dwadzieścia dwa, sto dwadzieścia trzy ... WRRRRR! bombowiec odpalił silniki tuż nad moją głową. Jest w pokoju, szerszeń pieprzony, wleciał przez tę dziurę po szpaku i teraz krąży skubany na wysokości oczu. Oba psy moje ras obronno-agresywnych mało łap nie połamały wyrywając z pokoju.
I zostałem sam z klapkiem w ręku, a ten pręgowany zabójca gdzieś się przyczaił. Dwa dni go tropiłem, intensywnie, no bo dziecko moje małe z obozu quadowo-paintballowego miało wrócić, aż dopadłem koło szafy i zatłukłem.
Człowiek wciąż brzmi dumnie, także w trzcinie.


15:28, leniuch102 , z bagien
Link Komentarze (5) »
piątek, 08 sierpnia 2014

Minął miesiąc intensywnej eksploatacji ajfona w domu i zagrodzie i jestem gotów na w miarę kompetentną ocenę urządzonka. Rozczarowanie nim dorownuje jego cenie. Jak zachwyca, skoro nie zachwyca? Tzn. zachwyca rzecz jasna dizajnem, jakością zdjęć, jakością odwarzania muzyki w słuchawkach i bez, slo-mo w kamerce - owszem. Ale umówmy się, w tej cenie, z tak tłustym marginesem premium mógłby być dodatkowo szczerozłoty i jeszcze by na nim zarobili.
Jako telefon, komunikator zaś... no cóż, bije po oczach anachronizm rozwiązań, niezrozumiałe oddanie ewidentnym błędom koncepcyjnym, jak np. brak  klawisza 'wstecz'.
Jeden jedyny klawisz ajfona to 'home' dwojga funkcji: home'a i czytnika odcisków.
Optymalne byłyby dwa: 'home' i 'back', bo ten trzeci, znany z droida i windows - 'wyszukaj' jest pożyteczny, ale niekonieczny.
Trzy za dużo - dwa w sam raz - jeden - za mało. Ładnie, ale za mało. Aplikacje ajfona próbują nadrobić ten brak, każda inaczej nazywając i umieszczając klawisz powrotu: raz jako "gotów" innym razem jako 'anuluj', kiedy indziej (youtube) gestem "zrywania" odgrywanego filmiku, przeglądarka zaś gestem przesunięcia z prawej ku lewej.
Czasami powrócić się zwyczajnie nie da, np. gdy w sklepie z appkami poprosimy o info, które otworzy przeglądarkę.
Chaotyczna, niespójna nawigacja w ajfonie rujnuje wrażenia użytkownika a i jego nerwy przy okazji. Ajfona trzeba się uczyć, aplikacja po aplikacji od pierwszego 'kurde' po olśnione 'aha'.
Nokia? Nokia, czyli windows, jest Mili łatwiejsza nawet od androida. Windows przez 90% czasu jawi się jako intuicyjne i spójne, a mówię tu o pierwszym wrażeniu, nie tylko moim, ale mojego androidowego dziecka również.
Jeszcze o 14:00 słuchało Hobbita na starym androidzie, a 15 min później bezstresowo - tego samego - na windowsie. Wystarczyło przełożenie sima, karty z pamięcią, włączenie telefonu, trzy przyciśnięcia i jechane.
Do ajfona nie podejdzie się bez apple-id i karty kredytowej [1], o karcie pamięci można zapomnieć, wgranie głupiej empetrójki wymaga instalacji i nauki obsługi kobylastych itunes na kompie, ale jeśli sądzicie, że w ten sposób wgracie audiobooka... o nie-e, dla audiobooków trzeba zrobić taki nieoczywisty myk, który opisano na paru forach dla zainteresowanych.
Czemu tak utrudniasz ajfonie, niemo pytałem z wyrzutem, czemu nie robisz prostych rzeczy w sposób oczywisty?
Shut your stupid mouth, durak, ruki po szwam, to my wymyśliliśmy komputer, smartfona i internet tępy kmiocie ze wschodu Europy, który zapewne nie słyszał o świętym geniuszu - baczność - Stiwie Dżopsie - spocznij i to my decydujemy, co jest oczywiste a co nie jest- równie niemo odpalił kolektyw Apple. A także czego i za ile będziesz słuchał. Masz kupować w naszym sklepie, w którym nie ma żadnego popierdolonego Kaczmarskiego, ani zasranego Dostojewskiego po - ha ha ha ha - polsku, i w tym roku ściągasz Avicii i 50 Shades    of Grey.
No może ciut przesadziłem, ale w ajfona naprawdę zaszyto potężną dawkę aroganckiego marketingu.
Wykoncypowałem sobie takie porównanie, że kocioł z androidami różnych producentów przypomina dobór naturalny w toku, fony windows - 'intelligent dizajn', a ajfon, żeby trzymać się terminologii ewolucyjnej - żywą skamielinę, ale nie, to zła analogia.
Ajfon, mili, to przechodzona celebrytka, która najlepsze lata ma za sobą, ale dzięki  chirurgii plastycznej, drogim kreacjom i przyjaciołom w mediach wciąż bryluje na okładkach.
Życie z nią jest oględnie mówiąc trudne i nietanie, ale prości ludzie ci zazdroszczą.
Kupując ajfona żenisz się z Edytą Górniak.
_____________
[1] istnieją triki na ominięcie karty kredytowej.

 

***************

wkrótce - pierwszy od 2007 spływ kajakowy pełen szokujących wrażeń. Polska widziana z wody, w towarzystwie grupy o połowę młodszych lemmingów... to nie mogło się dobrze skończyć.

Stay tuned.

21:19, leniuch102 , polecam
Link Komentarze (7) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 88
Archiwum