niedziela, 09 grudnia 2018

TVN wyemitował dzisiaj pierwszy odcinek programu "Wracajcie skąd przyszliście". Jak można się domyślić program poświęcony jest imigrantom i naszym postawom wobec nich. Za sprawą mojej notki w Salonie24 dotyczącej imigracji zaproponowano mi udział w tej produkcji. Niestety, ostatecznie nie zakwalifikowano mnie, szkoda. Z tym większym zainteresowaniem obejrzałem pierwszy odcinek.
Prowadzony przez Piotra Kraśkę reportaż nie odbiegał w sumie od moich wyobrażeń. Grupa wyrazistych postaci podróżowała po obozach dla uchodźców i próbowała zorientować się w ich sytuacji. Na grupę składał się Piotr Kraśko, trzy osoby o zdecydowanych poglądach pro-imigracyjnych  i trzech zdeklarowanych przeciwników przyjmowania uchodźców.
Ja niestety nie mam określonych poglądów w tej sprawie. Po prostu wydaje mi się, że niewielu imigrantów z fali zalewającej Niemcy i Austrię chciałoby zamieszkać w Polsce. Ostatecznie po przebyciu paru tysięcy kilometrów i zapłaceniu góry pieniędzy przemytnikom nikt nie skręci do kraju kilkukrotnie biedniejszego, a jeśli już to zrobi, to po to, żeby wsiąść w najbliższy busik do Berlina.
Tłumaczę sobie, że właśnie brak zdania zdecydował o ostatecznym nie zaproszeniu mnie do programu (choć podobno miałem już wyrobione wizy!), bo przecież nie niedostatki urody czy uzębienia.
Wracając do pierwszego odcinka... każdy z uczestników mógł dobitnie uzasadnić swoje przekonania. Jeśli mówił, że imgranci to zwierzaki, w tle ilustrowały to ekscesy z ich udziałem. Plus dla stacji, znanej raczej z przesadnej poprawności, za uczciwe podejście.
Formuła spotkań z uchodźcami w kolejnych ośrodkach trochę nuży powtarzalnością. Zawodzą też przewidywalne pytania, proimigracyjni bezkrytycznie przyjmują opowieści imigrantów, "ksenofobii" zaś obsesyjne dopytują się o finanse.
Pozycja do polecenia zainteresowanym tematem, ale na razie nie zapowiada się na przebój.
Ja na pewno obejrzę pozostałe (3) odcinki.
Dla ciekawych:

https://player.pl/programy-online/wracajcie-skad-przyszliscie-odcinki,15858/odcinek-1,S01E01,124390

I moja stara notka:

https://www.salon24.pl/u/leniuch102/810484,imigrant-w-paryzu-pieniadze-zagrozenia-religia

19:47, leniuch102 , polecam
Link Dodaj komentarz »
Archiwum