Blog > Komentarze do wpisu

Tanie wino cz XVII

Mój prywatny program badawczy jakości tanich win wzbudził niejaki popłoch wśród gości, którzy zaczęli przychodzić z własnym alkoholem, zwłaszcza goście "lepsi", zanabywający wino od osobistych konsultantów winologicznych. Dostałem tym samym szansę skonfrontowania francuskich win AOC po bukraczywiedzieć ile z hiszpańskim tempranillo za 13,99.
I?
Zupełnie różne, jak to wina, ale wolę moje.
Cena przekłada się na jakość o tyle o ile, albowiem ponieważ cena bywa wyssana z lepkiego palucha sprzedawcy. Szardone sutter home w almie chodzi po 28,90, u mnie w sklepie po 21, ale jak się weźmie dwa to jest już po...15.91.

Powyższe spostrzeżenia potwierdził czytelnik przysyłając link do badań trochę systematyczniejszych niz przypadkowe popijawy przy okazji grilla.

"duża różnica w cenie powinna być nadal wyraźnie wyczuwalna w smaku, nawet wtedy, gdy degustatorzy nie znają ich ceny. Nic bardziej błędnego. W ślepej próbie jedynie 53 proc. osób poprawnie rozróżniało tanie i drogie białe wino. W przypadku czerwonego wina trafność tej oceny była podobna - zaledwie 47 proc. badanych potrafiło powiedzieć, które więcej kosztuje, a które mniej.

Ocena wina była zatem całkowicie przypadkowa, podobnie jak rzut monetą. W obu przypadkach prawdopodobieństwo - wino tanie lub drogie, orzeł czy reszka - jest takie samo i wynosi 50:50."


Niby wszystko już wiadomo i właściwie mógłbym zamknąć tę rubrykę, gdyby nie pewien szczegół: "Najtańsze wino kosztowało 3,49 funtów, a najdroższe - 29,99 funtów."

3,49, czyli ponad 15 zł ???

Fiu, fiu. Ja szukam win wybitnych poniżej tej granicy. Długie szeregi półek wypełninoych winem po 9,99 pozostają wciąż terra incognita, obszarem nietkniętym przez europejskiego badacza.

Stay tuned. Obok wstrząsających relacji z degustacji win Górnego Karabachu opowiem jak własnoręcznie zbudowałem ferrari. Ze sklejki.
Zaprawdę, jak pisał Jerzy Putrament długo przed epoką telepracy „wolny czas wcale nie jest dobrem samym w sobie, a może stać się męczący, a nawet groźny dla ludzi nim obdarzonych” (Trybuna Ludu 1973 ->  Newseek 2011 -> internet -> calibre -> kindle)

piątek, 03 czerwca 2011, leniuch102

Polecane wpisy

  • Wino i śpiew, kobieta w pracy.

    Pękła kolejna granica: wypiłem wino za 9,99 i przeżyłem. Dało się wypić, ale... wiecie jak to jest z kaberne sawinion. Charakteryzuje się porzeczkowym aromatem,

  • Milczenie blogera

    Zamilkłem i miałem ku temu dobry powód - koniec pierwszego kwartału. Do końca pierwszego kwartału nieszczęśnicy przykuci do posad umową o pracę muszą wykorzysta

  • Tanie wino

    Istnieje mit, czekający wciąż na potwierdzenie, o supertanich winach z biedronki (a może z lidla), które "nie ustępują, a nawet przewyższają" wina normalne. Nor

Komentarze
2011/06/03 17:55:29
Czekam na ostateczne rozstrzygnięcie o korelacji pomiędzy ceną wypitego wina a siłami działającymi na leżak (chiński) opisywanymi w poprzednim odcinku. A tymczasem zabieram się do odkorkowania Valtier Reserva z rocznika 2004. Bardzo zacne wino nabyte w pobliskim markecie za 2,19 Euro (powinno się mieścić w twoich rozważaniach)
-
Gość: rumburak, *.7-2.cable.virginmedia.com
2011/06/04 02:42:47
weź pod uwagę akcyzę, czy co tam wpływa na cenę wina - w uk wino tańsze niż 4 funty (lub w najlepszym wypadku tańsze niż 3 za 10 funtów) to zazwyczaj wino miejscowe dojrzewające w słynnym angielskim słonecznym klimacie dochodzące w porywach do 8% alkocholu
3,49 za butelkę to cena kwaśnego węgierskiego wina w lidlu czy w aldim - fajne do gotowania, ale nie do picia - nie ma porównania - za tą cenę w polsce można kupić świetne stołowe wino, a we francji czy w niemczech dwa
-
2011/06/06 16:49:10
@"Czekam na ostateczne rozstrzygnięcie o korelacji pomiędzy ceną wypitego wina a siłami działającymi na leżak (chiński) opisywanymi w poprzednim odcinku. "

brak takiej korelacji. zdemolowali je abstynenci.

"A tymczasem zabieram się do odkorkowania Valtier Reserva z rocznika 2004. Bardzo zacne wino nabyte w pobliskim markecie za 2,19 Euro (powinno się mieścić w twoich rozważaniach)"

nie mam pod bokiem tesko, ale jak namierzę spróbuję. spaetelese zebrało b. dobre recenzje od gości :-).

@rumburak: "weź pod uwagę akcyzę, czy co tam wpływa na cenę wina"
czy aby? u nas tez jest akcyza.