Blog > Komentarze do wpisu

Ekoporaszszka

Jesień idzie, nie ma na to rady, a wraz z jesienią odlot w Andy. Zanim w Andy to najpierw przetestuję obuwie górskie kupione na tę okazję - pomyślałem i wracając ze zlecenia wdrapałem się na Wielką Sowę.

Mieszkańcy Dolnego Śląska znają z autopsji, a przyjezdni szybko są przez miejscowych oświecani co do opłakanych skutków kwaśnych deszczów zraszających nasze góry. Całe grzbiety Sudetów zostały oskalpowane z porastających je niegdyś drzew, w ich miejscu jeno płaskie nic i okazjonalny szkielet świerka-zombie.

Leśnicy przez lata wyczyniali sztuki łamane, żeby odtworzyć coś, cokolwiek na czubkach tutejszych gór - świerki, dziki szpinak, kukurydzę, ale z równym skutkiem mogliby zalesiać czaszkę Kojaka.

I kiedy juz się wydawało, że nic gorszego dolnośląskiej przyrodzie  zdarzyć się nie może - masz, nastąpiła klęska o ileż dotkliwsza.

Świerki odrosły.

Jeszcze nie wszędzie, jeszcze nie całkiem, ale na Wielkiej Sowie - owszem. Włazisz na szczyt, ciężko przysiadasz na ławeczce, chciałbyś rozejrzeć się po okolicy, a tu świerki. Na dole świerki, po drodze świerki i na górze też.
Góra od stóp do głów porośnięta, jak gorylica.

Dlatego nie ma chwili do stracenia, póki się da, trzeba ratować Karkonosze, góry Izerskie, Wałbrzyskie i jakie tam, gdzie zdobycie szczytu ciągle jest nagradzane ładnym widoczkiem w sam raz na panoramę dwanaście megapiksli, a nie klaustrofobicznym gąszczem krzaczorów, do tego kłujących.

Chcesz, żeby i twoje dzieci miały szerokie perspektywy, nie zapomnij w góry banki z herbicydem.

piątek, 14 sierpnia 2009, leniuch102

Polecane wpisy

  • "Vyste se peknie leteli"

    Słowa "Vyste se peknie leteli" wypowiedziane w znanym z mamuciej skoczni narciarskiej Harrachovie są najwyższą pochwałą, o ile nie wypowiada ich zaniepokojony C

  • Bruce z Krety

    Na każdym wyjeździe przychodzi taki moment, że worek z czystymi koszulkami pokazuje nam dno. Za granicą można wtedy połączyć przyjemne z pożytecznym i kupić faj

  • Mobilnie, bo z podróży

    Niniejszy wpis wklepuję na miniaturowej niby- klawiaturce smartfona. Heroiczny ów wysiłek może być miarą nudy jaka niezawodnie dopada większość wczasowiczów pod

Komentarze
Gość: el toro, 89.100.250.*
2009/08/14 01:48:00
heh te góry łysiały i zarastały, łysiały i znowu zarastały w czasach, kiedy ludzkość na chleb mówiła 'bep' a na muchy 'tapty'. i dalej tak będzie. herbicydy? nic to, baśka, nic to..
-
2009/08/14 22:22:19
@el toro
Aha, też Pana Michała na TV Polonia oglądał?
-
Gość: el toro, 89.100.250.*
2009/08/15 17:15:21
nie oglądał, tylko oczytany :)
-
2009/08/18 23:00:25
@ "łysiały i znowu zarastały w czasach, kiedy ludzkość na chleb mówiła 'bep' a na muchy 'tapty'"
wysoce dyskusyjne. podeprzesz to czymś, czy tylko zgadujesz?
-
2009/08/19 10:30:08
Aj, to tak jak w HCMie - po nakręceniu Wołodyjowskiego zalesili wszystkie pagórki i nic nie widać, ani widoczków, ani odsłonięć.